Haber

Ekvador’da Şiddet ve Belediye Başkanı Cinayetinin Ardından Olağanüstü Hal İlan Edildi

Güney Amerika ülkesi Ekvador’da, iki eyalet ve bir bölge, artan şiddet ve Manta belediye başkanının öldürülmesinin ardından olağanüstü hal ilan etti.

CNN’in haberine göre Ekvador Devlet Başkanı Guillermo Lasso, yerel yetkililer ve Güvenlik Kurulu ile şiddetin yaşandığı alanlardaki gelişmeleri ve şiddet tekniklerini görüşmek üzere bir toplantı yaptı.

Hükümet tarafından Manabi ve Los Rios eyaletlerinin yanı sıra Duran bölgesinde 60 gün süreyle ilan edilen olağanüstü hal kapsamında gece sokağa çıkma yasağı getirildi.

Ulusal Cezaevleri Kurumu’ndan (SNAI) yapılan açıklamada, 5 farklı cezaevinde 90’dan fazla gardiyanın tutuklular tarafından rehin tutulduğu, son günlerde tutuklular arasında çıkan çatışmalarda 6 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Belediye başkanı silahlı saldırıda öldürüldü.

İçişleri Bakanı Juan Zapata, Manabi eyaletinin Manta şehrinin Belediye Başkanı Agustin Intriago’nun 23 Temmuz’da silahlı saldırı sonucu hayatını kaybettiğini duyurdu.

Yetkililer, saldırıda yaralanan bir kadının da hayatını kaybettiğini kaydetti.

Lasso, Twitter’dan yaptığı paylaşımda saldırıyı kınadı ve “sorumluların bulunup adalete teslim edilmesi için gerekli kaynakların seferber edilmesi talimatını verdiğini” söyledi.

Ülkenin nadide limanlarından biri olan Manta, son yıllarda uluslararası suç örgütleri ve uyuşturucu kartellerinin limanı ele geçirmek için çatışmalara ve uyuşturucu kaçakçılığı olaylarına sahne oluyor.

Ülke şiddetin gölgesinde seçime gidiyor

Birçok bölgede şiddetin devam ettiği Ekvador, önümüzdeki ay yapılması planlanan genel seçimlere hazırlanıyor.

Mevcut Devlet Lideri Lasso, Mayıs ayında parlamentoda yapılan görevden alma oylamasının ardından Kongre’yi feshetti ve 20 Ağustos’ta erken seçimin yolunu açtı.

Cumhurbaşkanlığı için yarışan adaylar, Intriago’ya yapılan saldırıyı kınadılar ve ülkedeki güvenlik krizini çözme sözü verdiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu