Haber

Konya’dan Türkiye’ye örnek proje

KONYA (İGFA) –Konya Büyükşehir Belediyesi’nin “Güvenli Okul Yolları Projesi” ile öğrenciler bisiklet şehri Konya’daki okullarına güvenle gidiyor.

Türkiye’nin en uzun bisiklet yol ağına sahip şehri Konya’da hayata geçirdiği örnek uygulamalarla dikkat çeken Konya Büyükşehir Belediyesi, çocukları okula bisikletle ulaştırmak amacıyla başlattığı “Güvenli Okul Yolları Projesi”ne devam ediyor. Konya geneline yayarak güvenli ve bisiklet konusunda bilinçlendirmek. .

Geçen yıl Selçuklu Kaşgarlı Mahmut Ortaokulunda başlayan proje bu yıl Karatay Belediyesi 23 Nisan İmam Hatip Ortaokulu, Meram Emlak Konut Temaşehir Ortaokulu, Beyşehir Eşrefoğlu İmam Hatip Ortaokulu, Karapınar Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu, Ilgın 75. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu Okulu ve Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulu. yılında uygulanmaya başlanmıştır. Proje kapsamında Konya Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü çalışanları eşliğinde öğrenciler motosikletlerle okullarına bisiklet ulaşımı sağladı. Uygulamada ayrıca öğrencilere reflektörlü yelek ve kask hediye edildi.

PROJE BİSİKLET ANA PLANI KAPSAMINDA YÜRÜTÜLÜYOR

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Büyükşehir Belediyesi olarak gençler için birçok alanda farklı çalışmalar yürüttüklerini belirterek, Konya Bisiklet Master Planı kapsamında Sadık Okul Yolları Projesi’nin de yürütüldüğünü hatırlattı.

Öğrencilerin okullarına bisikletle güvenle ulaşabilmeleri için başlattıkları projeyi çok önemsediklerini vurgulayan Önder Altay, “Belirlenen pilot okullarda projemiz başarıyla yürütülüyor. Güvenli ulaşımın yanı sıra sporu hayatının bir parçası haline getiren bir gençlik yaratmak istiyoruz. Hem güvenli ulaşımı hem de spor yaparak sağlıklı yarınları destekleyen projemiz Türkiye’ye örnek teşkil ediyor. Özellikle velilerimiz, çocuklarının güvenle okullarına ulaşabilmesinden dolayı çok memnunlar” dedi.

Projenin sadece kent merkezinde değil, belirlenen ilçelerdeki okullarda da hayata geçirildiğini belirten Başkan Altay, “Bizim için çocuklarımızın güvenliği her şeyden önemli. Büyükşehir Belediyesi olarak Güvenli Okul Yolları Projemizi yeni eğitim öğretim yılında da şehrimizin geneline yaygınlaştırarak hayata geçirmeye devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu