Ekonomi

Sam Bankman-Fried’in Bahamalar’daki davası “aylar hatta yıllar” alabilir

FTXkurucusu Sam Bankman-Fried‘nın avukatları, kurucu hakkında açılan dolandırıcılık davalarına farklı suçlamaların da eklenmesi ve Ekim ayında görülmesi beklenen duruşma tarihinin aşılması halinde davanın sonuçlanmasının “aylar hatta yıllar” sürebileceğini söyledi.

Kasım ayında iflas başvurusunda bulunan kripto imparatorluğunun çöküşünün ardından Bankman-Fried, Aralık ayında tutuklandı. Daha sonra Bahamalar’a gönderilerek kefaletle serbest bırakıldı. Fried, dolandırıcılık ve kara para aklama suçlamalarının asılsız olduğunu savundu.

Avukatlar, ABD Adalet Bakanlığı’nın iade sonrası eklediği suçlamaların ABD’nin Bahamalar ile yaptığı anlaşmayı ihlal edebileceğini ve temyiz hakları olduğunu savunuyor.

dosyanın içinde, “Bay. Bankman-Fried, hükümetin Bahamalar’daki yeni başvurusuna itiraz ediyor ve bunu yapmaya her hakkı var. Bu tür davaların davaya dönüşmesi aylar hatta yıllar alabilir.”sözleri içermektedir.

Avukatlara göre bu tür bir içtihat, Fried’in FTX ve Alameda Research’e karıştığı iddialarını zayıflatıyor.

Belgede şu terimler yer aldı:

Mayıs ayında yapılan başvurularda ABD hükümeti, Bahamalar’daki davaya farklı suçlamalar eklemek için izin isteyebileceğini belirtmişti. Ayrıca davaya yönelik hamlelerin etkisi ABD kripto piyasasında hissedildiği için yargı yetkisine sahip olduğunu savundu.

İlk duruşma Perşembe günü yapılacak.

Bu yazı ilk olarak CoinDesk Türkiye’de yayınlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu