Haber

Son dakika! Eski Ekonomi Bakanı Kemal Derviş hayatını kaybetti

Eski Ekonomi Bakanı ve eski CHP Milletvekili Kemal Derviş, 74 yaşında hayatını kaybetti. ABD’de yaşayan ve uzun süredir Parkinson tedavisi gören Derviş; 2011 krizinden sonra ekonominin başına getirildi.

KEMAL DERVİŞ KİMDİR?

Derviş, 10 Ocak 1949’da İstanbul’da doğdu ve Londra, İngiltere’de yaşıyor. ekonomi Okuldan mezun oldu. Doktorasını da ABD’deki Princeton Üniversitesi’nden almıştır. 1973-1976 yılları arasında Bülent Ecevit’in danışmanlığını yaptı. Ayrıca ODTÜ’de öğretim görevlisi olarak çalıştı.

2005 yılında istifa etti

1978 yılında Dünya Bankası’na katıldı. 3 Mart 2001’de ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı olarak atandı. Daha sonra İsmail Cem ve Hüsamettin Özkan ile birlikte Yeni Türkiye Partisi’nin kuruluşuna katıldı. Ancak bu partiye katılmadı ve Cumhuriyet Halk Partisi’nden milletvekili adayı oldu. 2002 Türkiye genel seçimlerinde CHP’den İstanbul Milletvekili seçilerek TBMM’ye girdi. 9 Mayıs 2005 tarihinde görevinden istifa ederek Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Başkanlığı’na atandı.

2009 yılında bu görevi Yeni Zelanda’nın eski başbakanı Helen Clark’a devretti. Kemal Derviş, aynı zamanda Sabancı Üniversitesi Uluslararası Başvuru Konseyi üyeliği de yapmıştır.

haber-karatay.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu